fot. Romek Rogalski

DZIĘKUJEMY!

Po dwóch latach przyszedł czas na podsumowanie naszych projektów i należyte podziękowania za pomoc, jaką otrzymaliśmy przy ich tworzeniu. I od nich właśnie zaczniemy. Przede wszystkim dziękujemy Opolanom i nie Opolanom za udaną zbiórkę pieniędzy na PolakPotrafi.pl, dzięki której w dwa tygodnie podreperowaliśmy budżet drugiej edycji Nokta Festival o 20 000 zł! Brawo Wy!:) Dziękujemy pracownikom Teatru im. J. Kochanowskiego za cierpliwość i pomoc zarówno przy Nokcie, jak i ISVJu! Dziękujemy Wydziałowi Sztuki Uniwersytetu Opolskiego za sprzęt, wsparcie techniczne i dobre słowo! Zarówno pierwsza, jak i druga edycja Nokty odbyła się dzięki wsparciu Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Opola oraz Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Serdecznie dziękujemy!

Ogromne podziękowania należą się również naszym sponsorom: firmie Audiovisual – Ryszardowi Ostaszewskiemu, firmie Explomet – Zygmuntowi Szulcowi, firmie Atel – Radosławowi Atlasowi oraz firmie PRODOO. Podziękowania dla Lupus Film, Urbanum, Reactive Light oraz Ragtime. Wielkie dziękuję dla wszystkich naszych Patronów Medialnych! Szczególne podziękowania należą się naszym wolontariuszom pierwszej i drugiej edycji Nokty, bez Was byśmy nie ogarnęli:) Z wysoką piątką w pakiecie, podziękowania dla Patrycji Kostyry, Patrycji Golińskiej, Martyny Spólnickiej, Oli Duszy, Martyny Baczyńskiej, Dominiki Kulas, Oli Czerkawskiej, Ireny Kubary, Alicji Rogozińskiej-Patyniak, Emilii Święckiej, Dominiki Misiury, Marty Tomczak-Lisieckiej, Katarzyny Aleksandrowicz, Edyty Kostrzewy, Iry Romanchuk, Niny Kootstry, Joanny Święcickiej, Anastasii Vodianko, Anny Molokanovej, Jana Siedlaczka, Maćka Lubczańskiego, Krzysztofa Rzepczyńskiego, Michała Rogozińskiego, Romana Rogalskiego, Jacka Nikiela, Tomasza Ozdoby, Piotra Mizio, Grzegorza “Cheeby” Walusia i Wojtka Mandeli. Ukłony dla wszystkich przyjaciół i partnerów naszych wydarzeń. Dziękujemy za każdą otrzymaną od Was pomoc!

fot. Wojciech Mandela

DWIE EDYCJENOWYCH DOŚWIADCZEŃ

A co udało się nam zdziałać? Na pewno udało się zorganizować dwie, wyjątkowe edycje wydarzenia akcentującego naszą regionalność i aspirującego do miana festiwalu międzynarodowego. W trakcie dwóch odsłon festiwalu Nokta zaprezentowało się blisko 90 artystów z regionu, kraju i zagranicy (Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Malty, Włoch, Meksyku i Korei Południowej). Niewątpliwym sukcesem był koncert otwierający pierwszą Noktę – Fiau Live Band – projekt Grzegorza Fijałkowskiego, do którego przygotowaliśmy oprawę multimedialną, a którą finalnie realizował Jakub Kubara w kooperacji z Janem Siedlaczkiem.

Choć minęły już prawie dwa lata od koncertu promującego nowy album Fiau “Windless”, wydarzenia mu towarzyszące są nadal żywe. To właśnie podczas przygotowań do tego koncertu zrodziła się idea festiwalu o charakterze intermedialnym, w mikro-makro skali. W 2015 roku zaproponowaliśmy Grzegorzowi Fijałkowskiemu oprawę do koncertu promującego jego nową płytę. Wspólnymi siłami zorganizowaliśmy pierwszą edycję festiwalu Nokta, która odbyła się 10 maja 2017 roku w trzech przestrzeniach teatru. Podczas wydarzenia zaprezentowało się 26 artystów i 21 studentów dzisiejszego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

fot. Romek Rogalski

Po sukcesie pierwszej edycji Nokty postanowiliśmy, że druga musi się zwyczajnie odbyć! Przeszło rok później, w tym samym miejscu, odbyła się druga edycja już pod nazwą Nokta Festival. Doświadczenie zdobyte podczas poprzedniego roku sprawiło, że zdecydowaliśmy się podjąć jeszcze więcej wyzwań, a publiczności zagwarantować jeszcze większą moc atrakcji i inspiracji. Tym razem Nokta trwała dwa dni, a udział w niej wzięło blisko 60 artystów z 7 różnych krajów, natomiast festiwalowi goście mieli okazję bawić w czterech różnych przestrzeniach Teatru im.Jana Kochanowskiego w Opolu.

Podczas tej edycji koncertem otwierającym był projekt Michała Włodarskiego – Bengal “Nightshifts”. Do współpracy został zaproszony Mikołaj Praczuk, który zrealizował część wizualną. Ponad godzinny, audiowizualny spektakl, rozegrał się na deskach dużej sceny teatru i został zakończony utworem “Dub Is Near” w wykonaniu byłych członków grupy Stereometria (Kingi Berkowicz, Piotra Mizio, Jarosława Bula i Michała Włodarskiego). To był znamienny dla formuły imprezy, intermedialny koncert z pogranicza muzyki drum’n’bass, ambient, dub, jazz czy hip-hop, skąpany w wizualnej historii prostych form, skomplikowanych przestrzeni i zależnościach zachodzących między nimi.

STUDENCI Z PRACOWNI MULTIMEDIÓW

W trakcie pierwszej jak i drugiej edycji Nokty odbyły się przeglądy studenckich realizacji multimedialnych, w ramach których zaprezentowało się ponad 20 studentów Wydziału Sztuki UO z autorskimi wizualizacjami. Wystąpili razem z Pawłem Muraszko, opolskim djem tworzącym pod pseudonimem Hudini, który od 2017 roku ściśle współpracuje z Pracownią Multimediów WSUO. W przeglądzie podczas Nocy Konfrontacji Audiowizualnej wzięli udział: Monika Szczypel, Mateusz Czachor, Martyna Tyka, Mateusz Wieczorek, Krzysiek Tarnowski , Katerina Polyarska, Inesa Ilchenko, Martyna Spólnicka, Natalia Chosińska i Emilia Święcka. W przeglądzie podczas Nokta Festival wzięli udział: Ewelina Kędzia, Valeria Pyzina, Marta Balsam, Maria Dwojak, Maryna Siemtsowa, Natalia Grinberg, Natalia Nosova, Klaudia Woźniak, Weronika Kłoś, Bartek Karwat i Piotr Sienkiewicz.

Ponadto zorganizowaliśmy jeszcze jedno wydarzenie – szóstą edycję Audiowizualnego Przeglądu ISVJ, do którego zostali zaproszeni: Natalia Zamilska, Arkadiusz Mazewski, Paweł Muraszko i Propaganda Soundsystem. Zaprezentowali się na nim również studenci z Pracowni Multimediów WSUO: Alina Fedotova, Natalia Chosińska, Emilia Święcka, Emilia Michta i Krzysztof Tarnowski. Impreza odbyła się w listopadzie 2017 roku, na Scenie Foyer Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu.  Tym wydarzeniem zamykamy listę działań fundacji. Udzielamy się również jako artyści, ale o tym może w innym poście. Reasumując. Zrobiliśmy trzy grube wydarzenia, zaprezentowaliśmy blisko 100 artystów, zebraliśmy 20 000 zł w dwa tygodnie i zdaje się, że obudziliśmy Opole:)

Dziękujemy, że byliście z nami!
Noiz Foundation